Skip to content
logo
  • Osoby
  • Tematy
  • Kontakt
  • Przejdź do atende.pl
logo
  • Osoby
  • Tematy
  • Kontakt
  • Przejdź do atende.pl

Klimat dla innowacji

Czy potencjał innowacji w Polsce ogranicza się jedynie do obszaru software, czy obejmuje także hardware? Co nas ogranicza na drodze rozwoju nowoczesnych technologii? I jak stworzyć klimat przyjazny innowacjom? Na te pytania odpowiedzi poszukiwali wspólnie przedstawiciele takich firm, jak Atende, Omnichip, Netia, Phoenix Systems i NXP podczas debaty na temat innowacyjności. 

W wielu obszarach technologicznych Polska jest bardzo mocnym graczem w świecie technologii.  Czy możemy ten sukces powtórzyć w innych branżach, np. takich obejmujących hardware?

Tomasz Pomorski, CEO Omnichip: Jak najbardziej możemy powtórzyć ten sukces w branży hardware. Jeszcze 15 lat temu w Polsce praktycznie nie było firm zajmujących się wysokimi technologiami z tej dziedziny. Obecnie jednak obserwujemy coraz większe zainteresowanie miniaturyzacją i chęcią tworzenia własnych układów czy urządzeń. Ze względu na bezpieczeństwo projektów pojawiła się też silna motywacja do przeniesienia całego procesu projektowego czy nawet produkcji z Azji do Europy. Coraz więcej międzynarodowych firm otwiera u nas centra projektowe, co przekłada się na większe zainteresowanie tą ścieżką kariery i dynamiczny przyrost bardzo wyspecjalizowanej i wysoko wykwalifikowanej kadry. Do tej pory jej brak był głównym ograniczeniem rozwoju tej branży w naszym kraju.

Mariusz Stusiński, wiceprezes Atende: Polska jest mocnym światowym graczem w outsourcingu i bodyleasingu IT. Wynika to głównie z wysokiego poziomu kompetencji naszych inżynierów oraz niższych kosztów pracy. Nie ma dużej firmy z branży IT, która by nie miała w Polsce ośrodka badawczego. Jednocześnie wciąż w zbyt małym stopniu wykorzystujemy ten potencjał. Mamy ludzi, wiedzę i doświadczenie, potrafimy także tworzyć innowacyjne produkty. Naszym problemem jest jednak ich komercjalizacja, czyli dobry marketing produktowy i wyjście z tymi produktami na świat.  Jeśli uporalibyśmy się z tą barierą, to moim zdaniem należałoby się skupić na rozwoju innowacji w tych obszarach, w których już dużo umiemy i robimy, a w których technologia mogłaby rozwiązać wiele problemów i poprawić codzienne życie, na przykład w przemyśle, rolnictwie i medycynie. Powinniśmy lepiej łączyć wiedzę specjalistyczną z wiedzą inżynierską i nowymi pomysłami na cyfrowe innowacje w tych dziedzinach. 

Mariusz Stusiński
Mariusz Stusiński
Członek Zarządu, Atende

Mamy ludzi, wiedzę i doświadczenie, potrafimy także tworzyć innowacyjne produkty. Naszym problemem jest jednak ich komercjalizacja, czyli dobry marketing produktowy i wyjście z tymi produktami na świat. 

A jakie pułapki czy ograniczenia czekają na nas na tej ścieżce?

Tomasz Pomorski, CEO Omnichip: Głównym ograniczeniem w branży hardware jest wysokość inwestycji, jaka jest konieczna do przeprowadzenia całego cyklu projektowo-produkcyjnego. W Polsce oferty inwestycyjne są z oczywistych względów niższe niż np. w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczynanie działania bez zapewnienia finansowania opartego na założonym planie może zostać szybko zweryfikowane przez rzeczywistość. Cykl projektowy w branży hardware charakteryzuje się dużo mniejszą elastycznością i o wiele większymi rygorami niż analogiczny cykl w branży software’owej. Zwykle po wypuszczeniu produktu nie ma już miejsca na poprawki, więc faza testów i zapewnienia odpowiedniej jakości jest krytyczna. Niestety jest także chętnie pomijana lub traktowana po macoszemu ze względu na częstą chęć skrócenia czasu time-to-market. W tę pułapkę najłatwiej wpaść próbując przenieść bezpośrednio metodykę pracy z software’u na hardware.  

Co zatem jest kluczowym elementem na drodze do sukcesu?

Tomasz Pomorski, CEO Omnichip: Mimo iż liczba wysoko wykwalifikowanych pracowników z branży hardware jest dziś w Polsce o wiele większa niż na początku tego tysiąclecia, to wciąż widać tu silne zapotrzebowanie rynku. Wykształcenie następnych pokoleń inżynierów jest kluczowym elementem, jeśli Polska ma stać się znaczącym graczem na tym polu. Tutaj głównie należy położyć nacisk na systemy staży, szkoleń, mentoringu i wsparcia młodych inżynierów na początku ich kariery oraz współpracę z uczelniami. Znaczącą rolę odgrywają tu instytucje europejskie, zachęcające do współpracy na poziomie międzynarodowym. Obecnie bierzemy udział w multidyscyplinarnym i międzynarodowym projekcie RealHolo, współfinansowanym ze środków europejskich w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. Bierze w nim udział siedem firm z sześciu krajów oraz jeden instytut badawczy. Takie inicjatywy na poziomie europejskim mogą powstawać właśnie ze względu na unikalne kompetencje każdej z zaangażowanych jednostek. Jak zwykle najcenniejszym elementem okazują się być ludzie.

Tomasz Pomorski
Tomasz Pomorski
CEO, Omnichip

Wykształcenie następnych pokoleń inżynierów jest kluczowym elementem, jeśli Polska ma stać się znaczącym graczem na polu hardware.

Tak jak w obszarze software popularnym buzzwordem jest AI czy Machinę Learning tak sektorze urządzeń podobną rolę pełni Internet of Things. Jakie perspektywy rozwoju ma ten obszar?

Kaja Swat, Phoenix Systems: Dzisiejsza infrastruktura IoT generuje dane, które następnie są przesyłane, przechowywane, zarządzane i analizowane. Dlatego rynek IoT to nie tylko urządzenia brzegowe, to także technologie przesyłania danych, technologie bazodanowe, chmurowe, algorytmy sztucznej inteligencji i aplikacje biznesowe. Powyższe tworzą stosy technologiczne, które mają coraz więcej zastosowań w wielu sektorach, np. energetyce, inteligentnym opomiarowaniu, medycynie, rolnictwie, awionice, smart home, przemyśle samochodowym, kosmicznym, itd. Zwiększająca się ilość zasobów związana z urządzeniami brzegowymi, zarówno w sensie posiadanych czujników, jak i – dzięki rozwojowi mikrokontrolerów – mocy obliczeniowej, pozwala na realizację bogatszej funkcjonalności. Powoduje także, że przetwarzanie danych będzie w coraz większym stopniu realizowane właśnie na brzegach sieci. Rozwój sektora będzie zmierzał w kierunku opracowania rozwiązań inteligentnego zarządzanie ekosystemem IoT. Dynamiczna alokacja zasobów urządzeń brzegowych, czyli zarządzanie realizacją danej funkcji na konkretnym węźle/urządzeniu, w danej chwili, w zależności od bieżących potrzeb, a także możliwość migracji aplikacji pomiędzy urządzeniami brzegowymi a chmurą, stanowić będą podstawę działania Edge IoT Continuum. 

A jak wygląda w tym kontekście Polska na tle globalnym?

Kaja Swat, Phoenix Systems: Wg. oficjalnych źródeł wartość rynku Internetu rzeczy w Polsce w 2019 przekroczyła ok. 8,6 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 6,4 procent r/r. Jeśli chodzi o rynek globalny to w najbliższych latach oczekiwane jest tempo wzrostu ponad 2 razy większe, czyli ok. 13% rok do roku.

Czy zatem wizja „rozmawiających ze sobą” maszyn to nadal tylko obrazek rodem z science fiction, czy już rzeczywistość?

Kaja Swat, Phoenix Systems: Aby Edge IoT Continuum stało się rzeczywistością konieczne jest zapewnienie odpowiedniego środowiska wykonawczego po stronie urządzeń brzegowych. Środowisko to musi zapewniać możliwość działania aplikacji przetwarzających dane zarówno na małych, energooszczędnych architekturach sprzętowych, jak i na tych o większych zasobach. Jednocześnie interfejs aplikacyjny musi pozwalać na swobodną migrację aplikacji – tak by mogły funkcjonować zarówno po stronie urządzeń brzegowych jak i po stronie chmury. Opracowany przez Phoenix Systems system operacyjny czasu rzeczywistego Phoenix-RTOS, adresuje te wymagania dając producentom, użytkownikom i administratorom urządzeń IoT optymalne i przyszłościowe środowisko wykonawcze dla urządzeń Edge.

Kaja Swat
Kaja Swat
COO, Phoenix Systems

Aby Edge IoT Continuum stało się rzeczywistością konieczne jest zapewnienie odpowiedniego środowiska wykonawczego po stronie urządzeń brzegowych.

Przejdźmy na chwilę do tematu energetyki, który aktualnie jest jednym z najciekawszych obszarów, także pod względem rozwoju technologii. Jakie wyzwania stoją przed producentami urządzeń energetycznych w najbliższej dekadzie?

Andrzej Abramczuk, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Netia S.A.: Grupa Netia w poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju w segmencie B2B chętnie otwiera się na współpracę z twórcami innowacyjnych rozwiązań. System operacyjny opracowany przez Grupę Atende ma w naszej ocenie ogromny potencjał i szansę zaistnienia na światowym rynku IoT. Jestem przekonany, że nasze wspólne kompetencje w zakresie projektowania i budowy rozwiązań chmurowych pozwolą nam sprawnie opracować centralną platformę gromadzenia, przetwarzania i analizy danych pochodzących z urządzeń Edge-IoT, uwalniając pełen potencjał innowacyjny – zarówno nasz, jak i naszego partnera. 

Rozwiązanie, od którego zaczynamy naszą wspólną przygodę, czyli Smart Grid i wspieranie przyjaznej środowisku energetyki, jest jednym z priorytetów rynkowych, szczególnie ważnych z punku widzenia efektywnego zmniejszania emisji. Warto wspomnieć, że już od pewnego czasu wszystkie obiekty Data Center Netii, a wraz z nimi również nasze usługi chmurowe z linii NetiaNext, zasilane są w 100 proc. zielona energię.    

Andrzej Abramczuk
Andrzej Abramczuk
Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, Netia S.A.

Grupa Netia w poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju w segmencie B2B chętnie otwiera się na współpracę z twórcami innowacyjnych rozwiązań.

Mariusz Stusiński, wiceprezes Atende: Mój przedmówca poruszył bardzo ważny temat – rozproszonej i opomiarowanej na poziomie lokalnym energetyki. Bo przyszłość energetyki to energetyka rozproszona, nie wątpią w to nawet największe firmy obecnie działające na tym rynku. Lokalna produkcja i lokalna konsumpcja energii jest nieunikniona. W przyszłości nawet pralka nie tylko będzie sama kupowała prąd, ale będzie kupowała go od sąsiada, bo każdy tzw. prosument będzie mógł sprzedawać energię, a będzie to robił, jeśli akurat będzie miał jej nadmiar.  Dlatego tym, co mogłoby przyspieszyć postęp w tym zakresie, są oczywiście zamówienia publiczne, które nie będą wymagały referencji z wielkich wdrożeń, bo tak określone kryteria zwykle oznaczają preferencję dla podmiotów zagranicznych, ani kładły nacisku na wybór najtańszego dostawcy (co z kolei premiuje firmy mało innowacyjne). 

Poza tym ważne są dotacje oraz wsparcie dla tych firm, które pokazały, że potrafią tworzyć rozwiązania na światowym poziomie i mają pierwsze sukcesy sprzedażowe na rynkach zagranicznych. To są te firmy, które mogą odwrócić bieg historii. Doskonale wpisuje się to w fakt, że Unia Europejska bardzo chce się uniezależnić od dominacji amerykańskiej, szuka oraz systematycznie wypełnia europejskimi rozwiązaniami pojawiające się na rynku nisze technologiczne. W pewnym sensie to już się dzieje. Jednym z najlepszych przykładów jest inicjatywa IPCEI (Important Projects of Common European Interest), w którym przeszliśmy do drugiego etapu konkursu na poziomie krajowym z naszymi spółkami Phoenix Systems i Atende Industries wraz z Netią – naszym partnerem. Celem tego projektu jest rozwój europejskiego systemu operacyjnego open-source dla Edge/IoT stanowiącego podstawę dla Cloud-Edge-IoT Continuum. Tego typu inicjatywy premiujące innowacyjność na poziomie lokalnym czy unijnym to niewątpliwie bardzo dobry kierunek.

Jean-Marc Darchy
Jean-Marc Darchy
EMEA Power & Energy regional manager, NXP

Pragniemy dostarczać solidne, inteligentne systemy, które łączą się bezprzewodowo i są zawsze gotowe nie tylko reagować „na żądanie”, ale także aktywnie współpracować z użytkownikiem, aby przewidywać i automatyzować jego potrzeby.

Jean-Marc Darchy, EMEA Power & Energy regional manager, NXP: Kolejna dekada będzie dotyczyć przeniesienia funkcjonalności urządzeń brzegowych do chmury, urządzeń w coraz większym stopniu związanych z chmurą i aplikacji brzegowych w coraz większym stopniu opartych na algorytmach sztucznej inteligencji. Wiemy, w jaki sposób wyjść temu naprzeciw dzięki atrybutom rozwiązań NXP, w tym związanych z bezpieczeństwem, łącznością i funkcjonalnością mikrokontrolerów. Opieranie się na tych przewagach konkurencyjnych jak również współpraca z wyspecjalizowanymi partnerami, na przykład w obszarze dedykowanego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego, takiego jak Phoenix-RTOS, to przepis na ustanowienie środowiska wykonawczego w czasie rzeczywistym dla przyszłego kontinuum brzegowego Internetu Rzeczy.

Dlatego NXP koncentruje się na umożliwieniu wydajnej interaktywności w czasie rzeczywistym z zerową latencją i nieprzerwaną dostępnością. Pragniemy dostarczać solidne, inteligentne systemy, które łączą się bezprzewodowo i są zawsze gotowe nie tylko reagować „na żądanie”, ale także aktywnie współpracować z użytkownikiem, aby przewidywać i automatyzować jego potrzeby.

Pozostałe artykuły

Odwaga i zwinność, czyli rzecz o Atende wczoraj i jutro

Czytaj dalej

XaaS – IT na miarę potrzeb

Czytaj dalej

Korzyści nadciągają z chmurą

Czytaj dalej

Od danych do wiedzy – energetyczna rewolucja nadchodzi

Czytaj dalej

Rwącym nurtem transferu danych w bezprzewodową przyszłość

Czytaj dalej

Zrzucając łańcuchy ograniczeń – dokąd zmierza blockchain?

Czytaj dalej

Cybersec Chat

Czytaj dalej

Bądź zawsze na bieżąco

Chcesz przed innymi być informowany/a o nowych artykułach od najlepszych ekspertów w Polsce? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżaco

Administratorem danych osobowych jest Atende S.A. z siedzibą przy placu Konesera 10a, 03-736 Warszawa. Podane przez Ciebie dane w formularzu będą przetwarzane w celu przekazywania przez Atende informacji drogą elektroniczną na podany przez Ciebie adres e-mail oraz otrzymywania od nas komunikacji marketingowej. Podstawą przetwarzania Twoich danych w celu wysyłania informacji związanych z Grupą Atende jest Twoja zgoda. Jest ona dobrowolna i w każdej chwili możesz ją odwołać. Twoje dane nie będą nikomu udostępniane. Nie będą również przekazywane do państwa trzeciego. Przysługuje Ci prawo wglądu do nich, a także możliwość ich poprawienia. Masz prawo złożenia skargi na przetwarzanie swoich danych osobowych do organu nadzorczego.

Rozwiązania
  • Integracja IT
  • Cyberbezpieczeństwo
  • Usługi IT
  • Cloud i usługi chmurowe
  • Oprogramowanie i aplikacje biznesowe
  • AI & Smart Devices
Menu
  • Integracja IT
  • Cyberbezpieczeństwo
  • Usługi IT
  • Cloud i usługi chmurowe
  • Oprogramowanie i aplikacje biznesowe
  • AI & Smart Devices
Sektory
  • Telekomunikacja
  • Energetyka
  • Finanse
  • Przemysł 4.0
  • Sektor obronny
  • Administracja
Menu
  • Telekomunikacja
  • Energetyka
  • Finanse
  • Przemysł 4.0
  • Sektor obronny
  • Administracja
Kontakt
  • kontakt@atende.pl
  • +48 22 295 7300
  • Fax +48 22 295 7447
Kontakt telefoniczny od 9:00 – 17:00

Siedziba Atende S.A.
Centrum Praskie Koneser
plac Konesera 10a,
03-736 Warszawa

Atende to jedna z czołowych grup kapitałowych w branży IT w Polsce. 30 lat temu podłączyliśmy pierwsze polskie firmy do Internetu. Od tego czasu codziennie budujemy sukces naszych klientów w oparciu o najnowsze i zaawansowane rozwiązania informatyczne z zakresu infrastruktury IT oraz innowacyjnego oprogramowania.
  • Copyright © 2021 Atende. all rights reserved.
  • Polityka prywatności
  • Made by